FATİH ÜNİVERSİTESİ
SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
 • anasayfa
 • site haritası
 • iletişim

  Tıbbi Görüntüleme Teknikleri

  Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Görev Tanımı

  Tıbbi görüntüleme teknikeri, tıbbi görüntüleme alanında önlisans eğitimi verilen yüksekokullardan mezun; hekimin verdiği yönergeye göre istenen radyolojik tetkikleri, hasta kliniğini göz önünde bulundurarak, en uygun yöntem ve projeksiyonla uygulayan sağlık meslek mensubudur.

  Programı bitirenlere Ön Lisans Diploması ve Sağlık Teknikeri (Radyoloji) unvanı verilir.

  Programın Amacı

  Tıbbi Görüntülenme Teknikleri Programı, sağlık kurum ve kuruluşlarının radyoloji ve radyoterapi  alanında görev alabilecek nitelikli radyoloji teknikerleri yetiştirir. Hedefimiz; tıbbi görüntüleme yöntemlerini bilen ve tıbbi görüntüleme cihazlarını kullanabilecek bilgi ve beceriye sahip nitelikli eleman yetiştirmektir. Öğrencilerimize, alan dersleriyle birlikte ağırlıklı olarak mesleki uygulama yaptırılmaktadır. Verilecek eğitimin günümüz teknolojisine uygun olması ve teknikerin yeniliklere açık, kendini geliştirmeye meyilli şekilde yetiştirilmesini sağlayacak düzeyde olmasına özen gösterilmiştir. Uygulamaya yönelik eğitimler, Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji ünitesinde, tecrübeli eğiticiler eşliğinde yapılmaktadır.

  Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji Ana Bilim Dalında; ultrason, bilgisayarlı tomografi, mamografi, ultrasonografi (US) tetkikinde ses dalgaları kullanılarak simens sonoline antares cihazı ile inceleme, tüm vücut röntgen grafileri, ilaçlı tetkikler ( IVP, mide-ince bağırsak-kolon incelemeleri), kemik dansitometri, manyetik rezonans görüntüleme (MR), “Multislice CT” ile koroner anjiyografi, 3D (üç boyutlu) renkli doppler ekokardiyografi yapılmaktadır.

  İş Bulma İmkânları

  Mezunlarımız; Sağlık Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda,  devlet hastaneleri,  üniversite hastaneleri, özel hastaneler ve polikliniklerde, dispanserler,  görüntüleme merkezleri, nükleer tıp ve radyoterapi merkezlerinde, tanısal radyoloji, girişimsel radyoloji,  oral diyagnoz gibi radyoloji ünitelerinde ve radyoterapi merkezlerinde çalışmaktadırlar.

   

  Ders Programı

  Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (Türkçe) 

  Müfredat

  BİLGİ: Aşağıdaki seçmeli derslerin hepsi açılmamaktadır. İlgili dönemde açılacak olan dersler ile ilgili Anabilim Dalı Başkanlığı'ndan bilgi alabilirsiniz.

  Akademik Kadro

  Yrd. Doç. Dr. Osman Çağlar AKIN
  Ofis: SB-603
  E-posta: ocakin@gmail.com
  [ Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız... ]
  Yrd. Doç. Dr. Recep GÜNDOĞDU
  Ofis: KARDİYOLOJİ
  E-posta: rgundogdu@fatih.edu.tr
  [ Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız... ]
  Yrd. Doç. Dr. Yeşim ÜÇKURT
  Ofis:
  E-posta: yuckurt@fatih.edu.tr
  [ Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız... ]
  Öğr. Gör. Emine DOĞANAY
  Ofis: R531
  E-posta: edoganay@fatih.edu.tr
  [ Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız... ]
  Uzman Dr. Gülşah GÜLAL
  Ofis:
  E-posta: gulsah.gulal@fatih.edu.tr
  [ Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız... ]
  * Ders saat ücretli öğretim elemanı
  1
  Fatih Üniversitesi © 2014 Fatih Üniversitesi Tüm hakları saklıdır
  Fatih Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Web-Yazılım Ekibi tarafından hazırlanmıştır.
  Site ile ilgili istek ve hata bildirimlerinizi buraya tıklayarak iletebilirsiniz.